Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Michelin är 235/60-R17. Michelin tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för X-Ice Snow SUV.
X-Ice Snow SUV har en diameter som är 17" och därmed passar på 17"-fälgar. X-Ice Snow SUV har en bredd på 235 mm och en profil som motsvarar 60% av däckets bredd, det vill säga cirka 141 mm. Michelin X-Ice Snow SUV har hastighetsindex T, vilket innebär att X-Ice Snow SUV är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h.
Passa på att köpa kompletta hjul när du köper Michelin X-Ice Snow SUV. Mer information om passande 17"-fälgar hittar du hos BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 555 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow SUV |
| Däckbeteckning | 235/60-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 141 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 106 |
Ett av våra vinterdäck från Michelin. Detta däck med beteckningen 235/60-R17.
Ett av våra vinterdäck från Michelin. Detta däck med beteckningen 225/65-R17.
Vinterdäcket UltraGrip Arctic 2 SUV har en däckbeteckning som är 235/60-R17. Däcket kommer från Goodyear.
Ett vinterdäck från Nokian. Hakkapeliitta 10 SUV har däckbeteckningen 235/60-R17.