Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Continental är 235/60-R17. Detta Continental-däck är av modellen VikingContact 8.
Med en diameter på 17" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Vinterdäcket är 235 mm brett med en profil på 141 mm. Hastighetsindex T som VikingContact 8 har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 17"-fälgar som passar till Continental VikingContact 8? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 920 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Continental |
| Modell | VikingContact 8 |
| Däckbeteckning | 235/60-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 141 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 106 |
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet VikingContact 7. Däcket har däckbeteckningen 255/45-R21.
Continental IceContact 3 är ett vinterdäck med däckmärkningen 235/60-R17.
Ett vinterdäck från Michelin. X-Ice Snow SUV har däckbeteckningen 235/60-R17.
Ett av våra vinterdäck från Goodyear. Detta däck med beteckningen 235/60-R17.