Vinterdäcket Nokian Snowproof 2 SUV är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 235/55-R17. Nokian, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Snowproof 2 SUV.
Med en diameter på 17" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta vinterdäck har en bredd på 235 mm och en profil på cirka 129 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Med detta vinterdäck från Nokian har du ett däck som klarar hastigheter upp till 210 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 17"-fälgar för Snowproof 2 SUV. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 473 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nokian |
| Modell | Snowproof 2 SUV |
| Däckbeteckning | 235/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 235 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
Hankook har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winter iCept IZ3 W636. Däcket har däckbeteckningen 235/55-R17.
Vinterdäcket X-Ice Snow har en däckbeteckning som är 235/55-R17. Däcket kommer från Michelin.
Ett vinterdäck från Continental. VikingContact 8 har däckbeteckningen 235/55-R17.
Detta vinterdäck från Hankook, kallat iON Nordic SUV SA IW41A, har däckbeteckningen 235/50-R19.