Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 225/55-R17. Michelin har valt att kalla denna modell av vinterdäck för Alpin 7.
Alpin 7 passar på fälgar med en diameter på 17". Vinterdäcket är 225 mm brett med en profil på 124 mm. Michelin Alpin 7 har hastighetsindex V, vilket innebär att Alpin 7 är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 240 km/h.
Spara pengar och köp med nya 17"-fälgar samtidigt som du köper Michelin Alpin 7. Mer information hos BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 276 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Alpin 7 |
| Däckbeteckning | 225/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 101 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 295/30-R20 och modellnamnet Pilot Alpin PA4.
Detta vinterdäck från Arivo, kallat Winmaster ARW 2, har däckbeteckningen 225/55-R17.
Vinterdäcket Snowproof 1 har en däckbeteckning som är 225/55-R17. Däcket kommer från Nokian.
Detta vinterdäck från Continental, kallat WinterContact TS870P, har däckbeteckningen 225/55-R17.