Pilot Alpin 5 är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 225/50-R17. Michelin, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Pilot Alpin 5.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 17". Här har du ett vinterdäck från Michelin som är 225 brett och med en profil på 113 mm. Hastighetsindex H som Michelin Pilot Alpin 5 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 210 km/h.
Spara pengar och köp med nya 17"-fälgar samtidigt som du köper Michelin Pilot Alpin 5. Mer information hos BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 489 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Pilot Alpin 5 |
| Däckbeteckning | 225/50-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 50% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 98 |
Ett vinterdäck från Michelin. Pilot Alpin 5 har däckbeteckningen 245/40-R19.
Vinterdäcket Pilot Alpin PA4 från Michelin med däckbeteckningen 255/45-R19.
Ett av våra vinterdäck från Michelin. Detta däck med beteckningen 275/35-R19.
Vinterdäck från Michelin med modellnamnet Pilot Alpin PA4 och däckbeteckningen 245/50-R18.