Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Hankook är 225/45-R17. Hankook, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Winter iCept RS3 W462.
Med en diameter på 17" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta vinterdäck har en bredd på 225 mm och en profil på cirka 101 mm, vilket motsvarar 45% av däckets bredd. Detta vinterdäck har ett hastighetsindex som är H (max 210 km/h).
Du kan komplettera detta vinterdäck med 17"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 497 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Hankook |
| Modell | Winter iCept RS3 W462 |
| Däckbeteckning | 225/45-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 101 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Hankook har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winter iCept RS3 W462. Däcket har däckbeteckningen 205/55-R16.
Vinterdäck med däckbeteckningen 225/55-R16 och modellnamnet Winter iCept RS3 W462.
Hankook har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winter iCept RS3 W462. Däcket har däckbeteckningen 165/70-R14.
Vinterdäck med däckbeteckningen 185/60-R14 och modellnamnet Winter iCept RS3 W462.