BF Goodrich G-Force Winter2 har en däckbeteckning som lyder 225/45-R17. G-Force Winter2, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från BF Goodrich.
Detta vinterdäck från BF Goodrich passar på 17"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Däcket har en bredd på 225 mm och en profil på cirka 101 mm, vilket motsvarar 45% av däckets bredd. Hastighetsindexet för G-Force Winter2 är H. Detta innebär att BF Goodrich G-Force Winter2 är godkänt att användas upp till 210 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper BF Goodrich G-Force Winter2 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 612 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | BF Goodrich |
| Modell | G-Force Winter2 |
| Däckbeteckning | 225/45-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 101 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Vinterdäcket G-Force Winter2 från BF Goodrich med däckbeteckningen 225/40-R18.
Vinterdäck med däckbeteckningen 225/50-R18 och modellnamnet G-Force Winter2.
BF Goodrich G-Force Winter2 SUV - Ett vinterdäck med däckmärkningen 225/55-R18.
Vinterdäcket G-Force Winter2 SUV från BF Goodrich med däckbeteckningen 235/50-R19.