IceContact 8 är ett däck från Continental som har däckbeteckningen 225/45-R17. Continental tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för IceContact 8.
IceContact 8 är ett vinterdäck med en diameter på 17". Vinterdäcket är 225 mm brett med en profil på 101 mm. Hastighetsindexet för IceContact 8 är T. Detta innebär att Continental IceContact 8 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 17"-fälgar för IceContact 8. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 3 258 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Continental |
| Modell | IceContact 8 |
| Däckbeteckning | 225/45-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 101 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Ett vinterdäck från Continental. IceContact 3 har däckbeteckningen 225/45-R17.
Continental VikingContact 8 är ett vinterdäck med däckmärkningen 225/45-R17.
Vinterdäcket NordFrost 200 har en däckbeteckning som är 225/45-R17. Däcket kommer från Gislaved.
Ett vinterdäck från Nokian Nordman. North 9 har däckbeteckningen 225/45-R17.