Pirelli har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 215/65-R17 för Cinturato Winter 3. Pirelli tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Cinturato Winter 3.
Cinturato Winter 3 är ett vinterdäck med en diameter på 17". Här har du ett vinterdäck från Pirelli som är 215 brett och med en profil på 140 mm. Cinturato Winter 3 är godkänt för hastigheter upp till 210 km/h (index H).
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 17"-fälgar till Pirelli Cinturato Winter 3.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 508 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Cinturato Winter 3 |
| Däckbeteckning | 215/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 103 |
Pirelli har tagit fram detta vinterdäck med namnet Ice Friction. Däcket har däckbeteckningen 215/65-R17.
Pirelli Cinturato Winter 2 är ett vinterdäck med däckmärkningen 175/65-R17.
Pirelli Cinturato Winter 3 är ett vinterdäck med däckmärkningen 215/55-R18.
Detta vinterdäck från Pirelli, kallat Cinturato Winter 3, har däckbeteckningen 215/55-R17.