Detta vinterdäck från Continental har däckmärkningen 215/65-R17. Continental har valt att kalla denna modell av vinterdäck för WinterContact TS 870 P.
Detta vinterdäck från Continental passar på 17"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. Här har du ett vinterdäck från Continental som är 215 brett och med en profil på 140 mm. Continental WinterContact TS 870 P klarar hastigheter upp till 210 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex H.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 17"-fälgar till Continental WinterContact TS 870 P.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 967 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Continental |
| Modell | WinterContact TS 870 P |
| Däckbeteckning | 215/65-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
Detta vinterdäck från Continental, kallat WinterContact TS 870 P, har däckbeteckningen 255/45-R19.
Ett av våra vinterdäck från Continental. Detta däck med beteckningen 245/45-R19.
Vinterdäcket WinterContact TS 870 P från Continental med däckbeteckningen 255/40-R20.
Vinterdäcket WinterContact TS 870 P har en däckbeteckning som är 255/40-R18. Däcket kommer från Continental.