Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 215/60-R17. Continental, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet WinterContact TS870P.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 17". Med vinterdäcket WinterContact TS870P får du ett däck som är 215 mm brett och har en profil på 129 mm. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 210 km/h (hastighetsindex H).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Continental WinterContact TS870P då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 845 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Continental |
| Modell | WinterContact TS870P |
| Däckbeteckning | 215/60-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
Vinterdäck från Continental med modellnamnet WinterContact TS870P och däckbeteckningen 215/60-R17.
Detta vinterdäck från Hankook, kallat Winter iCept evo3 W330, har däckbeteckningen 215/60-R17.
Ett vinterdäck från Nexen. Winguard Sport 2 SUV har däckbeteckningen 215/60-R17.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet WinterContact TS870P. Däcket har däckbeteckningen 215/55-R17.