Maxtrek TREK M900 ice har en däckbeteckning som lyder 215/45-R17. TREK M900 ice, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Maxtrek.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 17". TREK M900 ice har en bredd på 215 mm och en profil som motsvarar 45% av däckets bredd, det vill säga cirka 97 mm. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Maxtrek TREK M900 ice då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 983 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Maxtrek |
| Modell | TREK M900 ice |
| Däckbeteckning | 215/45-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 97 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 87 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 225/45-R17 och modellnamnet TREK M900 ice.
Vinterdäcket TREK M900 ice från Maxtrek med däckbeteckningen 215/60-R17.
Vinterdäck med däckbeteckningen 235/70-R16 och modellnamnet TREK M900 ice.
Maxtrek TREK M900 ice är ett vinterdäck med däckmärkningen 185/65-R14.