Goodyear UltraGrip Arctic 2 har en däckbeteckning som lyder 205/55-R17. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Goodyear för UltraGrip Arctic 2.
Goodyear UltraGrip Arctic 2 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 17". Här har du ett vinterdäck från Goodyear som är 205 brett och med en profil på 113 mm. Goodyear UltraGrip Arctic 2 klarar hastigheter upp till 190 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex T.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 17"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 337 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Arctic 2 |
| Däckbeteckning | 205/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Vinterdäcket Ultragrip Ice 2+ har en däckbeteckning som är 205/55-R17. Däcket kommer från Goodyear.
Vinterdäcket Ultra Grip Ice 2+ från Goodyear med däckbeteckningen 205/55-R17.
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/55-R17 och modellnamnet X-Ice North 4.
Vinterdäcket WinterCraft ice Wi32 från Kumho med däckbeteckningen 205/55-R17.