Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 205/55-R17 till din bil. Ultragrip Performance 3 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Goodyear.
Detta är ett vinterdäck från Goodyear som passar till fälgar med en diameter på 17". Detta vinterdäck har en bredd på 205 mm och en profil på cirka 113 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på H är Goodyear Ultragrip Performance 3 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Komplettera Goodyear Ultragrip Performance 3 med matchande 17"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 019 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | Ultragrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 205/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Vinterdäck från Goodyear med modellnamnet Ultragrip Performance 3 och däckbeteckningen 205/55-R17.
Goodyear Ultragrip Performance 3 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 295/30-R21.
Goodyear Ultragrip Performance + SUV - Ett vinterdäck med däckmärkningen 285/45-R20.
Goodyear Ultragrip Performance 3 är ett vinterdäck med däckmärkningen 285/40-R20.