Vinterdäcket Goodyear UltraGrip Performance 3 är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 205/55-R17. Detta Goodyear-däck är av modellen UltraGrip Performance 3.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 17". Däcket har en bredd på 205 mm och en profil på cirka 113 mm, vilket motsvarar 55% av däckets bredd. Goodyear UltraGrip Performance 3 klarar hastigheter upp till 240 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex V.
Vill du även köpa nya 17"-fälgar som passar till Goodyear UltraGrip Performance 3? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 986 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 205/55-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/55-R17 och modellnamnet WR Snowproof P.
Vinterdäcket Winter iCept RS3 W462 från Hankook med däckbeteckningen 205/55-R17.
Toyo Observe S944 är ett vinterdäck med däckmärkningen 205/55-R17.
Ett av våra vinterdäck från Michelin. Detta däck med beteckningen 205/55-R17.