Alpin 7 är ett däck från Michelin som har däckbeteckningen 205/45-R17. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Michelin för Alpin 7.
Alpin 7 har en diameter som är 17" och därmed passar på 17"-fälgar. Alpin 7 har en bredd på 205 mm och en profil som motsvarar 45% av däckets bredd, det vill säga cirka 92 mm. Hastighetsindexet för Alpin 7 är V. Detta innebär att Michelin Alpin 7 är godkänt att användas upp till 240 km/h.
Behöver du 17"-fälgar till dina Michelin Alpin 7? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 493 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Alpin 7 |
| Däckbeteckning | 205/45-R17 |
| Diameter | 17" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 92 mm |
| Profilprocent | 45% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 88 |
Vinterdäcket SP Winter Sport 4D från Dunlop med däckbeteckningen 205/45-R17.
Pirelli Cinturato Winter 2 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 205/45-R17.
Dunlop har tagit fram detta vinterdäck med namnet SP Winter Sport 4D. Däcket har däckbeteckningen 205/45-R17.
Pirelli Winter SottoZero 3 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 205/45-R17.