Win-Ice SUV är ett däck från Nexen som har däckbeteckningen 245/70-R16. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Nexen för Win-Ice SUV.
Win-Ice SUV har en diameter som är 16" och därmed passar på 16"-fälgar. Detta däck är 245 mm brett och har samtidigt en profil på 172 mm. Profilen motsvarar 70% av däckets bredd. Hastighetsindex Q som Win-Ice SUV har innebär hastigheter upp till 160 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 16"-fälgar till Nexen Win-Ice SUV.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 646 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nexen |
| Modell | Win-Ice SUV |
| Däckbeteckning | 245/70-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 245 mm |
| Profil | 172 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Vinterdäck från Nankang med modellnamnet ICE-1 och däckbeteckningen 205/65-R16.
Vinterdäcket LL01 från Triangle med däckbeteckningen 195/75-R16.
Vinterdäcket MA-SLW Presa Spike från Maxxis med däckbeteckningen 195/75-R16.
Vinterdäcket Win-Ice Plus har en däckbeteckning som är 245/40-R18. Däcket kommer från Nexen.