Kumho WI32 har en däckbeteckning som lyder 225/70-R16. Kumho, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet WI32.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 16". WI32 har en bredd på 225 mm och en profil som motsvarar 70% av däckets bredd, det vill säga cirka 158 mm. Hastighetsindex T som WI32 har innebär hastigheter upp till 190 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 16"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 504 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Kumho |
| Modell | WI32 |
| Däckbeteckning | 225/70-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 158 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Kumho har tagit fram detta vinterdäck med namnet WinterCraft ice Wi32. Däcket har däckbeteckningen 235/60-R18.
Vinterdäcket IceContact 3 från Continental med däckbeteckningen 225/70-R16.
Goodyear har tagit fram detta vinterdäck med namnet UltraGrip Ice Arctic SUV. Däcket har däckbeteckningen 225/70-R16.
Nexen har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winguard Winspike 3. Däcket har däckbeteckningen 225/70-R16.