Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 225/65-R16. Detta Toyo-däck är av modellen Observe GSI-6 LS.
Med en diameter på 16" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta däck har en bredd på 225 mm och har en profil som är ungefär 146 mm. Profilmåttet motsvarar 65% av däckets bredd. Hastighetsindex H som Toyo Observe GSI-6 LS har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 210 km/h.
Behöver du 16"-fälgar till dina Toyo Observe GSI-6 LS? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 501 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Toyo |
| Modell | Observe GSI-6 LS |
| Däckbeteckning | 225/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 146 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 100 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 235/60-R16 och modellnamnet Observe GSI-6 LS.
Toyo har tagit fram detta vinterdäck med namnet Observe GSI-6 LS. Däcket har däckbeteckningen 225/55-R18.
Vinterdäcket Observe GSI-6 LS har en däckbeteckning som är 225/60-R17. Däcket kommer från Toyo.
Vinterdäck med däckbeteckningen 225/65-R17 och modellnamnet Observe GSI-6 LS.