Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 225/55-R16. WinterContact TS 870 P, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Continental.
Continental WinterContact TS 870 P är ett vinterdäck med diametern 16". Vinterdäcket är 225 mm brett med en profil på 124 mm. Med ett hastighetsindex på H är Continental WinterContact TS 870 P ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Spara pengar och köp med nya 16"-fälgar samtidigt som du köper Continental WinterContact TS 870 P. Mer information hos BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 697 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Continental |
| Modell | WinterContact TS 870 P |
| Däckbeteckning | 225/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Ett av våra vinterdäck från Continental. Detta däck med beteckningen 225/45-R18.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet WinterContact TS 870 P. Däcket har däckbeteckningen 215/60-R16.
Vinterdäcket WinterContact TS 870 P från Continental med däckbeteckningen 195/55-R20.
Continental WinterContact TS 870 P är ett vinterdäck med däckmärkningen 225/55-R16.