Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 225/55-R16 till din bil. Alpin 7, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Michelin.
Alpin 7 är ett vinterdäck med en diameter på 16". Alpin 7 har en bredd på 225 mm och en profil som motsvarar 55% av däckets bredd, det vill säga cirka 124 mm. Med ett hastighetsindex på H är Michelin Alpin 7 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Spara pengar och köp med nya 16"-fälgar samtidigt som du köper Michelin Alpin 7. Mer information hos BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 240 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Alpin 7 |
| Däckbeteckning | 225/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 225 mm |
| Profil | 124 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
Vinterdäck från Michelin med modellnamnet X-Ice Snow och däckbeteckningen 225/55-R16.
Continental har tagit fram detta vinterdäck med namnet WinterContact TS830P. Däcket har däckbeteckningen 225/55-R16.
Maxxis Premitra Snow WP6 är ett vinterdäck med däckmärkningen 225/55-R16.
Continental WinterContact TS 870 P är ett vinterdäck med däckmärkningen 225/55-R16.