Detta vinterdäck från Gislaved har däckmärkningen 215/75-R16. Gislaved, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för Nordfrost Van 2.
Nordfrost Van 2 har en diameter som är 16" och därmed passar på 16"-fälgar. Däcket har en bredd på 215 mm och en profil på cirka 161 mm, vilket motsvarar 75% av däckets bredd. Med detta vinterdäck från Gislaved har du ett däck som klarar hastigheter upp till 170 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Gislaved Nordfrost Van 2 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 2 159 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Gislaved |
| Modell | Nordfrost Van 2 |
| Däckbeteckning | 215/75-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 161 mm |
| Profilprocent | 75% |
| Hastighetsindex | R (max 170 km/h) |
| Belastningskod | 111 |
Vinterdäck från Gislaved med modellnamnet Nordfrost Van 2 och däckbeteckningen 195/75-R16.
Gislaved Nordfrost Van 2 är ett vinterdäck med däckmärkningen 205/75-R16.
Gislaved Nordfrost Van 2 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/65-R16.
Gislaved Nordfrost Van 2 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/65-R15.