Winrun har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 215/65-R16 för Ice Rooter WR66. Detta vinterdäck har modellnamnet Ice Rooter WR66 och är ett av alla däck som tillverkas av Winrun.
Winrun Ice Rooter WR66 är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 16". Ice Rooter WR66 har en bredd på 215 mm och en profil som motsvarar 65% av däckets bredd, det vill säga cirka 140 mm. Med ett hastighetsindex på H är Winrun Ice Rooter WR66 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 16"-fälgar för Ice Rooter WR66. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 535 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Winrun |
| Modell | Ice Rooter WR66 |
| Däckbeteckning | 215/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 102 |
Vinterdäcket Ice Friction har en däckbeteckning som är 215/65-R16. Däcket kommer från Pirelli.
Toyo Observe S944S - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/65-R16.
Vinterdäck från Maxxis med modellnamnet Premitra Snow WP6 och däckbeteckningen 215/65-R16.
Ett av våra vinterdäck från LingLong. Detta däck med beteckningen 215/65-R16.