Vinterdäcket Michelin Agilis X-Ice North+ är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 215/65-R16. Agilis X-Ice North+, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Michelin.
Detta Michelin-däck har en diameter på 16". Detta däck är 215 mm brett och har samtidigt en profil på 140 mm. Profilen motsvarar 65% av däckets bredd. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 170 km/h (hastighetsindex R).
Vill du även köpa nya 16"-fälgar som passar till Michelin Agilis X-Ice North+? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 932 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Agilis X-Ice North+ |
| Däckbeteckning | 215/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 140 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | R (max 170 km/h) |
| Belastningskod | 109 |
Vinterdäck från Michelin med modellnamnet Agilis X-Ice North och däckbeteckningen 215/65-R16.
Vinterdäck med däckbeteckningen 215/70-R15 och modellnamnet Agilis Alpin.
Vinterdäcket Agilis X-Ice North har en däckbeteckning som är 205/65-R16. Däcket kommer från Michelin.
Ett vinterdäck från Michelin. Agilis X-Ice North har däckbeteckningen 235/65-R16.