Michelin har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 215/60-R16 för Alpin 7. Michelin tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Alpin 7.
Detta Michelin-däck har en diameter på 16". Alpin 7 har en bredd på 215 mm och en profil som motsvarar 60% av däckets bredd, det vill säga cirka 129 mm. Hastighetsindex T som Michelin Alpin 7 har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 16"-fälgar till Michelin Alpin 7.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 681 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Alpin 7 |
| Däckbeteckning | 215/60-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 129 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
Michelin har tagit fram detta vinterdäck med namnet Agilis Alpin. Däcket har däckbeteckningen 195/60-R16.
Detta vinterdäck från Maxxis, kallat Premitra Snow WP6, har däckbeteckningen 215/60-R16.
Vinterdäck med däckbeteckningen 215/60-R16 och modellnamnet VikingContact 8.
Vinterdäck med däckbeteckningen 215/60-R16 och modellnamnet WI51.