Vinterdäcket Nankang SL-6 är ett vinterdäck för er med bilar som kräver däck med däckbeteckningen 205/75-R16. Nankang tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för SL-6.
Med en diameter på 16" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. vinterdäcket SL-6 är 205 mm brett och en profil på 154 mm. Hastighetsindexet för SL-6 är R. Detta innebär att Nankang SL-6 är godkänt att användas upp till 170 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Nankang SL-6 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 363 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nankang |
| Modell | SL-6 |
| Däckbeteckning | 205/75-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 154 mm |
| Profilprocent | 75% |
| Hastighetsindex | R (max 170 km/h) |
| Belastningskod | 110 |
Vinterdäck från Kumho med modellnamnet CW51 och däckbeteckningen 205/75-R16.
Michelin Agilis Alpin är ett vinterdäck med däckmärkningen 205/75-R16.
Detta vinterdäck från Goodyear, kallat UltraGrip Cargo, har däckbeteckningen 205/75-R16.
Vinterdäck från Hankook med modellnamnet Winter iCept LV RW12 och däckbeteckningen 205/75-R16.