Bridgestone Blizzak Ice har en däckbeteckning som lyder 205/65-R16. Bridgestone tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för Blizzak Ice.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 16". Här har du ett vinterdäck från Bridgestone som är 205 brett och med en profil på 133 mm. Blizzak Ice är godkänt för hastigheter upp till 180 km/h (index S).
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 16"-fälgar till Bridgestone Blizzak Ice.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 955 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Bridgestone |
| Modell | Blizzak Ice |
| Däckbeteckning | 205/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 133 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | S (max 180 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Vinterdäck från Sunny med modellnamnet NW312 och däckbeteckningen 215/50-R17.
Ett av våra vinterdäck från Bridgestone. Detta däck med beteckningen 205/55-R16.
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/45-R17 och modellnamnet Blizzak Ice.
Ett vinterdäck från Bridgestone. Blizzak LM005 har däckbeteckningen 205/60-R16.