WP52 är ett däck från Kumho som har däckbeteckningen 205/65-R16. Kumho tillverkar många olika däckmodeller och kallar detta vinterdäck för WP52.
Med en diameter på 16" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. WP52 har en bredd på 205 mm och en profil som motsvarar 65% av däckets bredd, det vill säga cirka 133 mm. Med detta vinterdäck från Kumho har du ett däck som klarar hastigheter upp till 210 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Kumho WP52 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 180 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Kumho |
| Modell | WP52 |
| Däckbeteckning | 205/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 133 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Kumho WP52+ EV Silent - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/55-R18.
Detta vinterdäck från Kumho, kallat WP52+ EV, har däckbeteckningen 205/55-R19.
Ett av våra vinterdäck från Kumho. Detta däck med beteckningen 205/60-R17.
Vinterdäcket WP52+ EV från Kumho med däckbeteckningen 205/45-R16.