Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Michelin är 205/65-R16. Michelin har valt att kalla denna modell av vinterdäck för X-Ice Snow.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 16". Vinterdäcket X-Ice Snow har en bredd som är 205 mm och en däcksida med en höjd på cirka 133 mm (65% av däckets bredd). X-Ice Snow är godkänt för hastigheter upp till 190 km/h (index T).
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Michelin X-Ice Snow då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 649 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | X-Ice Snow |
| Däckbeteckning | 205/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 133 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 99 |
Vinterdäcket X-Ice Snow har en däckbeteckning som är 205/65-R15. Däcket kommer från Michelin.
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/65-R16 och modellnamnet WinterCraft ice Wi51.
Vinterdäck från Nexen med modellnamnet Winguard Ice 3 och däckbeteckningen 205/65-R16.
Ett vinterdäck från Kumho. WinterCraft ice Wi32 har däckbeteckningen 205/65-R16.