Goodride SW612 har en däckbeteckning som lyder 205/65-R16. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Goodride för SW612.
Detta är ett vinterdäck från Goodride som passar till fälgar med en diameter på 16". SW612 har en bredd på 205 mm och en profil som motsvarar 65% av däckets bredd, det vill säga cirka 133 mm. Hastighetsindexet för SW612 är T. Detta innebär att Goodride SW612 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 16"-fälgar som passar till Goodride SW612? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 171 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodride |
| Modell | SW612 |
| Däckbeteckning | 205/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 133 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/65-R15 och modellnamnet SW612.
Ett vinterdäck från Goodride. SW612 har däckbeteckningen 235/65-R16.
Vinterdäcket SW612 har en däckbeteckning som är 195/75-R16. Däcket kommer från Goodride.
Ett vinterdäck från Goodride. SW612 har däckbeteckningen 195/70-R15.