Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 205/65-R16. Kumho, som är kända av många för sina vinterdäck, kallar detta vinterdäck för CW11 Winter PorTran.
Detta vinterdäck passar på fälgar som har en diameter på 16". Med vinterdäcket CW11 Winter PorTran får du ett däck som är 205 mm brett och har en profil på 133 mm. Kumho CW11 Winter PorTran har hastighetsindex R, vilket innebär att CW11 Winter PorTran är ett vinterdäck som är godkänt för hastigheter upp till 170 km/h.
Behöver du även 16"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 606 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Kumho |
| Modell | CW11 Winter PorTran |
| Däckbeteckning | 205/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 133 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | R (max 170 km/h) |
| Belastningskod | 107 |
Vinterdäck från Kumho med modellnamnet CW11 Winter PorTran och däckbeteckningen 215/65-R16.
Kumho CW11 Winter PorTran är ett vinterdäck med däckmärkningen 235/65-R16.
Vinterdäcket CW11 Winter PorTran har en däckbeteckning som är 225/70-R15. Däcket kommer från Kumho.
Ett vinterdäck från Kumho. CW11 Winter PorTran har däckbeteckningen 195/70-R15.