Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 205/60-R16. Detta vinterdäck har modellnamnet Blizzak LM005 och är ett av alla däck som tillverkas av Bridgestone.
Blizzak LM005 har en diameter som är 16" och därmed passar på 16"-fälgar. Vinterdäcket Blizzak LM005 har en bredd som är 205 mm och en däcksida med en höjd på cirka 123 mm (60% av däckets bredd). Hastighetsindexet för Blizzak LM005 är H. Detta innebär att Bridgestone Blizzak LM005 är godkänt att användas upp till 210 km/h.
Vill du även köpa nya 16"-fälgar som passar till Bridgestone Blizzak LM005? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 725 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Bridgestone |
| Modell | Blizzak LM005 |
| Däckbeteckning | 205/60-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 123 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
Bridgestone Blizzak LM005 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 205/45-R16.
Ett vinterdäck från Bridgestone. Blizzak LM005 har däckbeteckningen 205/55-R16.
Vinterdäcket Blizzak LM005 från Bridgestone med däckbeteckningen 275/30-R20.
Vinterdäck med däckbeteckningen 315/35-R20 och modellnamnet Blizzak LM005.