Powergy Winter är ett vinterdäck som passar bilar med däckbeteckningen 205/55-R16. Pirelli, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Powergy Winter.
Med en diameter på 16" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. vinterdäcket Powergy Winter är 205 mm brett och en profil på 113 mm. Hastighetsindexet för Powergy Winter är H. Detta innebär att Pirelli Powergy Winter är godkänt att användas upp till 210 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 16"-fälgar till Pirelli Powergy Winter.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 430 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Powergy Winter |
| Däckbeteckning | 205/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
Ett av våra vinterdäck från Pirelli. Detta däck med beteckningen 205/55-R16.
Vinterdäck med däckbeteckningen 225/55-R17 och modellnamnet Powergy Winter.
Vinterdäcket Powergy Winter har en däckbeteckning som är 225/55-R18. Däcket kommer från Pirelli.
Vinterdäcket Powergy Winter från Pirelli med däckbeteckningen 225/45-R17.