Kumho har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 205/55-R16 för WP52+ EV. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Kumho för WP52+ EV.
Detta Kumho-däck har en diameter på 16". Detta däck har en bredd på 205 mm och har en profil som är ungefär 113 mm. Profilmåttet motsvarar 55% av däckets bredd. Med detta vinterdäck från Kumho har du ett däck som klarar hastigheter upp till 210 km/h.
Komplettera Kumho WP52+ EV med matchande 16"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 900 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Kumho |
| Modell | WP52+ EV |
| Däckbeteckning | 205/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 91 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/55-R16 och modellnamnet WP52+ EV.
Detta vinterdäck från Nexen, kallat Winguard Sport 3 EV, har däckbeteckningen 205/55-R16.
Detta vinterdäck från Kumho, kallat WP52+ EV, har däckbeteckningen 205/55-R19.
Ett av våra vinterdäck från Kumho. Detta däck med beteckningen 205/60-R17.