Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 205/55-R16 till din bil kan detta däck från Goodyear vara något för dig. Detta vinterdäck har modellnamnet UltraGrip Arctic 2 och är ett av alla däck som tillverkas av Goodyear.
Detta Goodyear-däck har en diameter på 16". UltraGrip Arctic 2 har en bredd på 205 mm och en profil som motsvarar 55% av däckets bredd, det vill säga cirka 113 mm. Med detta vinterdäck från Goodyear har du ett däck som klarar hastigheter upp till 190 km/h.
Du kan komplettera detta vinterdäck med 16"-fälgar. Besök BytHjul för mer information angående passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 896 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Arctic 2 |
| Däckbeteckning | 205/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Vinterdäck med däckbeteckningen 205/55-R16 och modellnamnet UltraGrip Arctic 2.
Detta vinterdäck från Goodyear, kallat UltraGrip Ice 3, har däckbeteckningen 205/55-R16.
Goodyear har tagit fram detta vinterdäck med namnet UltraGrip Arctic 2. Däcket har däckbeteckningen 225/45-R17.
Sentury har tagit fram detta vinterdäck med namnet Ice Star iS33. Däcket har däckbeteckningen 205/55-R16.