Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Triangle är 205/55-R16. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Triangle för TW401.
TW401 har en diameter som är 16" och därmed passar på 16"-fälgar. Vinterdäcket TW401 har en bredd som är 205 mm och en däcksida med en höjd på cirka 113 mm (55% av däckets bredd). TW401 är godkänt för hastigheter upp till 240 km/h (index V).
Hos BytHjul hittar du även förslag på 16"-fälgar för TW401. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 745 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Triangle |
| Modell | TW401 |
| Däckbeteckning | 205/55-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 113 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | V (max 240 km/h) |
| Belastningskod | 94 |
Detta vinterdäck från Triangle, kallat TW401, har däckbeteckningen 225/45-R17.
Vinterdäck från Triangle med modellnamnet TW401 och däckbeteckningen 205/60-R16.
Triangle TW401 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 195/55-R16.
Ett vinterdäck från Triangle. TW401 har däckbeteckningen 195/65-R15.