Nankang WS-1 har en däckbeteckning som lyder 195/65-R16. Detta vinterdäck har modellnamnet WS-1 och är ett av alla däck som tillverkas av Nankang.
Detta är ett vinterdäck från Nankang som passar till fälgar med en diameter på 16". Däcket har en bredd på 195 mm och en profil på cirka 127 mm, vilket motsvarar 65% av däckets bredd. WS-1 är godkänt för hastigheter upp till 160 km/h (index Q).
Behöver du även 16"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 589 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nankang |
| Modell | WS-1 |
| Däckbeteckning | 195/65-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 127 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | Q (max 160 km/h) |
| Belastningskod | 92 |
Nankang har tagit fram detta vinterdäck med namnet WS-1. Däcket har däckbeteckningen 205/65-R16.
Vinterdäcket IceGuard IG60 har en däckbeteckning som är 215/50-R18. Däcket kommer från Yokohama.
Ett vinterdäck från Yokohama. IceGuard iG60 har däckbeteckningen 225/50-R16.
Vinterdäck med däckbeteckningen 225/60-R16 och modellnamnet WS-1.