Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 195/60-R16 till din bil kan detta däck från Toyo vara något för dig. Detta Toyo-däck är av modellen Snowprox S943.
Snowprox S943 är ett vinterdäck med en diameter på 16". Här har du ett vinterdäck från Toyo som är 195 brett och med en profil på 117 mm. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 210 km/h (hastighetsindex H).
Vill du även köpa nya 16"-fälgar som passar till Toyo Snowprox S943? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 193 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Toyo |
| Modell | Snowprox S943 |
| Däckbeteckning | 195/60-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 117 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 93 |
Vinterdäcket Snowprox S943 från Toyo med däckbeteckningen 225/60-R16.
Vinterdäck från Continental med modellnamnet WinterContact TS 860 S och däckbeteckningen 195/60-R16.
Vinterdäcket Winter iCept IZ3 W636 från Hankook med däckbeteckningen 195/60-R16.
Vinterdäcket Winter iCept RS3 W462 från Hankook med däckbeteckningen 195/60-R16.