Detta vinterdäck passar om du letar efter ett däck med däckbeteckningen 195/60-R16 till din bil. Vinterdäcket SW612 är ett vinterdäck i utbudet av däck från Westlake.
Med en diameter på 16" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta däck är 195 mm brett och har samtidigt en profil på 117 mm. Profilen motsvarar 60% av däckets bredd. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Spara pengar och köp med nya 16"-fälgar samtidigt som du köper Westlake SW612. Mer information hos BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 750 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Westlake |
| Modell | SW612 |
| Däckbeteckning | 195/60-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 117 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 97 |
Vinterdäcket SW612 från Westlake med däckbeteckningen 215/70-R15.
Vinterdäcket SW612 har en däckbeteckning som är 225/70-R15. Däcket kommer från Westlake.
Westlake har tagit fram detta vinterdäck med namnet SW612. Däcket har däckbeteckningen 175/80-R13.
Detta vinterdäck från Westlake, kallat SW612, har däckbeteckningen 205/65-R15.