Ultragrip Performance 3 är ett däck från Goodyear som har däckbeteckningen 185/60-R16. Goodyear, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet Ultragrip Performance 3.
Ultragrip Performance 3 är ett vinterdäck med en diameter på 16". vinterdäcket Ultragrip Performance 3 är 185 mm brett och en profil på 111 mm. Med ett hastighetsindex på H är Goodyear Ultragrip Performance 3 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 210 km/h.
Behöver du 16"-fälgar till dina Goodyear Ultragrip Performance 3? Passa på att köpa fälgar när du köper nya vinterdäck från BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 560 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | Ultragrip Performance 3 |
| Däckbeteckning | 185/60-R16 |
| Diameter | 16" |
| Bredd | 185 mm |
| Profil | 111 mm |
| Profilprocent | 60% |
| Hastighetsindex | H (max 210 km/h) |
| Belastningskod | 90 |
Vinterdäcket UltraGrip Performance Gen 1 har en däckbeteckning som är 205/45-R18. Däcket kommer från Goodyear.
Goodyear Ultragrip Performance 3 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 295/30-R21.
Goodyear Ultragrip Performance + SUV - Ett vinterdäck med däckmärkningen 285/45-R20.
Goodyear Ultragrip Performance 3 är ett vinterdäck med däckmärkningen 285/40-R20.