Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Goodyear är 215/70-R15. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Goodyear för Ultragrip Cargo.
Goodyear Ultragrip Cargo är ett vinterdäck som passar på fälgar med en diameter på 15". Detta vinterdäck har en bredd på 215 mm och en profil på cirka 151 mm, vilket motsvarar 70% av däckets bredd. Hastighetsindex S som Ultragrip Cargo har innebär hastigheter upp till 180 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 15"-fälgar till Goodyear Ultragrip Cargo.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 885 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | Ultragrip Cargo |
| Däckbeteckning | 215/70-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 151 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | S (max 180 km/h) |
| Belastningskod | 109 |
Vinterdäck från Toyo med modellnamnet Observe Van och däckbeteckningen 215/70-R15.
Vinterdäck från Nankang med modellnamnet SL-6 Snow och däckbeteckningen 215/70-R15.
Sava Eskimo LT - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/70-R15.
Detta vinterdäck från Triangle, kallat LL01, har däckbeteckningen 215/70-R15.