Detta vinterdäck från Leao har däckmärkningen 215/70-R15. Detta Leao-däck är av modellen Winter Defender Grip Van 2.
Detta är ett vinterdäck från Leao som passar till fälgar med en diameter på 15". Winter Defender Grip Van 2 har en bredd på 215 mm och en profil som motsvarar 70% av däckets bredd, det vill säga cirka 151 mm. Leao Winter Defender Grip Van 2 klarar hastigheter upp till 170 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex R.
Behöver du även 15"-fälgar till vinterdäcket? Klicka dig vidare till BytHjul.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 462 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Leao |
| Modell | Winter Defender Grip Van 2 |
| Däckbeteckning | 215/70-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 215 mm |
| Profil | 151 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | R (max 170 km/h) |
| Belastningskod | 109 |
Leao Winter Defender Grip Van 2 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 215/65-R16.
Leao Winter Defender Grip Van 2 - Ett vinterdäck med däckmärkningen 195/70-R15.
Leao har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winter Defender Grip Van 2. Däcket har däckbeteckningen 225/70-R15.
Vinterdäcket Winter Defender Grip Van 2 har en däckbeteckning som är 215/75-R16. Däcket kommer från Leao.