Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 205/70-R15. Weather Master WSC, som detta vinterdäck heter, är ett vinterdäck från Cooper.
Weather Master WSC är ett vinterdäck med en diameter på 15". Vinterdäcket är 205 mm brett med en profil på 144 mm. Hastighetsindex T som Cooper Weather Master WSC har innebär att det är ett vinterdäck som är godkänt att användas för hastigheter upp till 190 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 15"-fälgar för Weather Master WSC. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 517 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Cooper |
| Modell | Weather Master WSC |
| Däckbeteckning | 205/70-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 205 mm |
| Profil | 144 mm |
| Profilprocent | 70% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 96 |
Vinterdäcket Discoverer AT3 Sport 2 har en däckbeteckning som är 205/70-R15. Däcket kommer från Cooper.
Vinterdäck från LingLong med modellnamnet Nord Master och däckbeteckningen 225/45-R19.
LingLong har tagit fram detta vinterdäck med namnet Nord Master. Däcket har däckbeteckningen 255/35-R19.
Cooper Discoverer AT3 Sport 2 är ett vinterdäck med däckmärkningen 205/80-R16.