Gislaved har valt att kalla detta vinterdäck med däckbeteckningen 195/65-R15 för SoftFrost 200. Gislaved, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet SoftFrost 200.
SoftFrost 200 passar på fälgar med en diameter på 15". Däcket har en bredd på 195 mm och en profil på cirka 127 mm, vilket motsvarar 65% av däckets bredd. Med ett hastighetsindex på T är Gislaved SoftFrost 200 ett vinterdäck som lämpar sig för hastigheter upp till 190 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 15"-fälgar för SoftFrost 200. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 873 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Gislaved |
| Modell | SoftFrost 200 |
| Däckbeteckning | 195/65-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 127 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Vinterdäcket SoftFrost 200 från Gislaved med däckbeteckningen 215/50-R17.
Vinterdäcket SoftFrost 200 från Gislaved med däckbeteckningen 235/65-R17.
Ett vinterdäck från Gislaved. SoftFrost 200 har däckbeteckningen 245/45-R18.
Detta vinterdäck från Gislaved, kallat SoftFrost 200, har däckbeteckningen 225/55-R17.