Däckbeteckningen för detta vinterdäck från Michelin är 195/65-R15. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Michelin för Alpin 7.
Detta är ett vinterdäck från Michelin som passar till fälgar med en diameter på 15". Alpin 7 har en bredd på 195 mm och en profil som motsvarar 65% av däckets bredd, det vill säga cirka 127 mm. Hastighetsindexet för Alpin 7 är T. Detta innebär att Michelin Alpin 7 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Kompletta hjul kan du plocka ihop hos BytHjul där du hittar 15"-fälgar till Michelin Alpin 7.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 428 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Michelin |
| Modell | Alpin 7 |
| Däckbeteckning | 195/65-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 127 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Vinterdäcket X-Ice Snow har en däckbeteckning som är 195/65-R15. Däcket kommer från Michelin.
Detta vinterdäck från Michelin, kallat X-Ice North 4, har däckbeteckningen 195/65-R15.
Ett vinterdäck från Michelin. Alpin 7 har däckbeteckningen 195/65-R15.
Vinterdäcket WS51 har en däckbeteckning som är 195/65-R15. Däcket kommer från Kumho.