Vinterdäck säljs i många olika modeller och varianter, men detta vinterdäck har däckbeteckningen 195/65-R15. Yokohama har valt att kalla denna modell av vinterdäck för IceGuard IG53.
Detta vinterdäck från Yokohama passar på 15"-fälgar, både för plåtfälg och aluminiumfälg. vinterdäcket IceGuard IG53 är 195 mm brett och en profil på 127 mm. Detta är ett vinterdäck som får användas för hastigheter upp till 190 km/h (hastighetsindex T).
Komplettera Yokohama IceGuard IG53 med matchande 15"-fälgar. Du hittar passande fälgar genom att besöka BytHjul på länken nedan.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 305 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Yokohama |
| Modell | IceGuard IG53 |
| Däckbeteckning | 195/65-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 127 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Ett vinterdäck från Yokohama. IceGuard IG53 har däckbeteckningen 185/65-R15.
Detta vinterdäck från Yokohama, kallat IceGuard IG53, har däckbeteckningen 205/55-R16.
Vinterdäck med däckbeteckningen 215/55-R17 och modellnamnet IceGuard IG53.
Vinterdäcket IceGuard IG53 från Yokohama med däckbeteckningen 205/60-R16.