Detta vinterdäck från Nankang har däckmärkningen 195/65-R15. Detta Nankang-däck är av modellen SW-8.
Nankang SW-8 är ett vinterdäck med diametern 15". SW-8 har en bredd på 195 mm och en profil som motsvarar 65% av däckets bredd, det vill säga cirka 127 mm. Hastighetsindexet för SW-8 är T. Detta innebär att Nankang SW-8 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Hos BytHjul hittar du även förslag på 15"-fälgar för SW-8. Du hittar länken till BytHjul nedanför.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 033 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Nankang |
| Modell | SW-8 |
| Däckbeteckning | 195/65-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 127 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Vinterdäcket SW-9 har en däckbeteckning som är 175/65-R15. Däcket kommer från Nankang.
Vinterdäck från Nankang med modellnamnet SW-8 och däckbeteckningen 185/65-R15.
Vinterdäcket SW-8 har en däckbeteckning som är 205/65-R15. Däcket kommer från Nankang.
Vinterdäck från Nankang med modellnamnet SV-4 och däckbeteckningen 195/65-R15.