Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 195/65-R15 till din bil kan detta däck från Pirelli vara något för dig. Vinterdäcket du nu tittar på kallar Pirelli för Winter Ice Zero 2.
Pirelli Winter Ice Zero 2 är ett vinterdäck med diametern 15". Winter Ice Zero 2 har en bredd på 195 mm och en profil som motsvarar 65% av däckets bredd, det vill säga cirka 127 mm. Hastighetsindexet för Winter Ice Zero 2 är T. Detta innebär att Pirelli Winter Ice Zero 2 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Vill du även köpa nya 15"-fälgar som passar till Pirelli Winter Ice Zero 2? Hos BytHjul hittar du passande fälgar.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 337 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Pirelli |
| Modell | Winter Ice Zero 2 |
| Däckbeteckning | 195/65-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 127 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Leao har tagit fram detta vinterdäck med namnet Winter Defender Ice I-15. Däcket har däckbeteckningen 195/65-R15.
LingLong Green-Max Winter Grip är ett vinterdäck med däckmärkningen 195/65-R15.
Leao Winter Defender Grip 2 är ett vinterdäck med däckmärkningen 195/65-R15.
Ett vinterdäck från Mazzini. Ice Leopard har däckbeteckningen 195/65-R15.