Bridgestone Blizzak Ice har en däckbeteckning som lyder 195/65-R15. Blizzak Ice är ett vinterdäck i utbudet av däck från Bridgestone.
Med en diameter på 15" är detta vinterdäck gjort för att användas på fälgar med samma diameter. Detta däck är 195 mm brett och har samtidigt en profil på 127 mm. Profilen motsvarar 65% av däckets bredd. Bridgestone Blizzak Ice klarar hastigheter upp till 180 km/h, vilket indikeras av hastighetsindex S.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Bridgestone Blizzak Ice då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 1 355 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Bridgestone |
| Modell | Blizzak Ice |
| Däckbeteckning | 195/65-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 127 mm |
| Profilprocent | 65% |
| Hastighetsindex | S (max 180 km/h) |
| Belastningskod | 95 |
Ett vinterdäck från Bridgestone. Blizzak Ice har däckbeteckningen 275/35-R18.
Bridgestone Blizzak Ice är ett vinterdäck med däckmärkningen 205/65-R16.
Vinterdäcket Blizzak LM005 har en däckbeteckning som är 195/65-R15. Däcket kommer från Bridgestone.
Vinterdäck från Sunny med modellnamnet NW312 och däckbeteckningen 215/50-R17.