Om du letar efter ett vinterdäck med däckbeteckningen 195/55-R15 till din bil kan detta däck från Goodyear vara något för dig. Goodyear, som tillverkar detta vinterdäck, har gett det modellnamnet UltraGrip Ice 2.
UltraGrip Ice 2 har en diameter som är 15" och därmed passar på 15"-fälgar. Vinterdäcket är 195 mm brett med en profil på 107 mm. Hastighetsindexet för UltraGrip Ice 2 är T. Detta innebär att Goodyear UltraGrip Ice 2 är godkänt att användas upp till 190 km/h.
Det kan vara en bra idé att passa på att köpa nya fälgar samtidigt som du köper Goodyear UltraGrip Ice 2 då kompletta hjul ofta kan ha ett fördelaktigt pris.
| Butik | Pris | Länk |
|---|---|---|
| 866 kr | Besök BytHjul |
| Typ | Vinterdäck |
|---|---|
| Märke | Goodyear |
| Modell | UltraGrip Ice 2 |
| Däckbeteckning | 195/55-R15 |
| Diameter | 15" |
| Bredd | 195 mm |
| Profil | 107 mm |
| Profilprocent | 55% |
| Hastighetsindex | T (max 190 km/h) |
| Belastningskod | 85 |
Mazzini SnowLeopard - Ett vinterdäck med däckmärkningen 195/55-R15.
Continental WinterContact TS 870 är ett vinterdäck med däckmärkningen 195/55-R15.
Ett av våra vinterdäck från Maxxis. Detta däck med beteckningen 165/70-R14.
Vinterdäcket Winter iPike RS2 W429 från Hankook med däckbeteckningen 165/70-R14.